Dikkat ve Zeka Atölyesi – Özel Düzce Oyna ve Öğren Anaokulu

Dikkat ve Zeka Atölyesi

dikkat

Dikkat ve Zeka Atölyesi

Çocuklarınızın zihni uyarmanın değerini anlamalarını sağlamak her zaman zor bir iştir. Tartışmalı çizgi filmlere kapılmalarını izlemek sizi korkutabilir ama ne yapabilirsiniz? Onlara üretken olmalarını söylerseniz, ev ödevleri yoksa neden fazladan iş yapsınlar diye sevimli küçük sesleriyle protesto ederler. Şimdi, bu makul bir istek ve en yetkili anneler bile biraz acı hisseder. Ancak bu, bu savaşı kaybettiğinize teslim olduğunuz veya onları yapmak istemedikleri bir şeyi yapmaya zorlayacağınız anlamına gelmez. Çözüm, çocuklarınızın oyun şeklindeki eğlenceli aktivitelerle beyinlerini harekete geçirmelerini sağlamaktır.

 

Zeka oyunları beyni canlandırmaya ve çocuğunuzun bir sorunu çözmek için alışılmadık şekillerde düşünmesine yardımcı olur. Tıpkı fiziksel egzersiz gibi, beynin de analitik düşünme, yaratıcılık ve problem çözme gibi alanlarda gelişmek için kendi uyarılma biçimine ihtiyacı vardır. En iyi yanı, çocukların örneğin kitap okumaya kıyasla oyun fikrine açık olmalarıdır.

 

Zeka oyunları, çocukların eğlenirken yeni bir şeyler öğrenmesi ve zekasını geliştirmesi için hazırlanmış oyunlardır. Çocuklar bu oyunlarla var olan zihinsel ve bilişsel yeteneklerini geliştirmelerinin yanı sıra yeni yetenekler de kazanırlar. Zeka oyunlarının çocuklara kazandırdığı yetenekleri şu şekilde maddeleştirebiliriz:

  • Çabuk karar verme,
  • Sonraki aşamaları düşünme ve öngörme,
  • Olasılıkları hesaplama,
  • Mantığını etkili ve yetkin bir şekilde kullanma.

Bu oyunlar çocuklara kazandırdığı ve geliştirdiği yeteneklerin yanında, kötü alışkanlıklar edinmelerine de engel olur. Oyunlar, hızlı ve doğru karar vermeyi ve planlı hareket etmeyi gerektirir. Öğrendikleri ile olaylara değişik açıdan yaklaşılabielceğini kavrayan çocuğun yorumlama yeteneği gelişir.

 

Zeka oyunları yüksek konsantrasyon gerektirdiğinden çocuk bu oyunları oynarken kişiliği ve karakteri olumlu yönde etkilenir ve gelişir. Bilgi ve becerisini kullanarak zeka oyunlarını kazanmaya başlayan çocuğun kendine güveni artarken yeteneklerini, bilgi ve zekasını ölçme fırsatı bulur. Kendini ve sınırlarını tanırken eksik yönlerini görür. Bu yönlerini geliştirmek için neler yapabileceği üzerinde düşünür. Çocuk, zeka oyunları sayesinde kendi başına, büyüklerinden bağımsız bir şekilde karar vermeyi ve verdiği kararın sorumluluğunu almayı öğrenir; dikkatini yoğunlaştırma ve bir tek işe konsantre olma becerisi edinir. Bu beceri çocuğun ders çalışırken veya okulda öğretmenini dinlerken konsantre olmasına yardımcı olur. Zeka ve bilgisinin işe yaradığını gören çocuk, bunları geliştirmek için gayret gösterecektir.

Çocuk, zeka oyunları sayesinde başka olasılıkların da var olduğunu görerek durum ve olaylara şüpheyle yaklaşma, diğer ihtimalleri de göz önünde bulundurma alışkanlığı kazanacaktır.

 

Çocuk, zeka oyunları sayesinde ezberci değil; araştırıcı, sorgulayıcı bir yaklaşımı benimseyecektir. Bu araştırmalar ve sorgulamalar çocuğun yaratıcılığını da geliştirecektir. Zeka oyunları çocuğun hayatta daha başarılı ve fark yaratan bir birey olmasını sağlayacaktır.

 

Scroll to Top
Konuşmayı Başlat
Yardım İster misiniz?
Oyna ve Öğren Anaokulu Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi İçin Yazınız