Nefes Yogası – Özel Düzce Oyna ve Öğren Anaokulu

Nefes Yogası

yoga

Nefes Yogası

Nefes, vücuttaki her hücrenin faaliyetlerini etkiler ve beynin performansıyla bağlantılıdır. İnsanların dakikada yaklaşık 15 kez, günde yaklaşık 21.600 kez nefes aldığı söylenir. Her nefes, insan deneyiminin tüm yönleriyle yakından bağlantılıdır. "Çoğu insanın yanlış nefes aldığını hissediyorum. Akciğer kapasitelerinin sadece küçük bir kısmını kullanıyorlar. Nefes almak sığ olduğu için, kişinin sağlığı için gerekli olan oksijen ve pranadan bedeni mahrum bırakır" diyor yoga uzmanı Anju Kalhan.

 

Pranayama, nefes düzenleme uygulaması olup, yoganın ana öğelerinden biridir. Sanskritçe'de "prana" yaşam enerjisi, "yama" ise kontrol anlamına gelir. Pranayama uygulaması nefes egzersizlerini ve kalıplarını içerir. Belirli bir sırayla bilerek nefes alır, nefes verir ve nefesinizi tutarsınız.

 

Pranayamanın Bilime göre faydaları nelerdir?

Pranayama'nın faydaları kapsamlı bir şekilde araştırılmıştır. Bilimsel çalışmalara göre, pranayama sağlığınıza çeşitli şekillerde fayda sağlayabilir. Bu faydalardan yedisini başlıklar halinde sıralayalım.

 

7 Maddede Pranayamanın Faydaları

 1. Stresi azaltır
 2. Uyku kalitesini artırır
 3. Farkındalığı artırır
 4. Yüksek tansiyonu düşürür
 5. Akciğer fonksiyonunu iyileştirir
 6. Bilişsel performansı artırır
 7. Sigara içme isteğini azaltır

 

Daha ayrıntılı bilgi için Health Line sayfasına bakabilirsiniz. Nefes yaşam demektir. Her şeyden önce insanın doğru nefes alıp vermeyi öğrenmesi gerekir. Bebek doğduğunda ilk yaptığı şey nefes almaktır. Yeni doğmuş bebek karnını şişirerek nefes almaktadır. Bu, en doğru ve doğal solunumdur. Zamanla bu doğru solunum bozulmakta ve insan, ağızdan nefes alıp vermeye başlamaktadır. Bu da solunum sırasında akciğerlerini tam olarak kullanamamasına ve nefesin doğal biyoritmini bozmasına sebep olmaktadır. Bu tür yetersiz solunum sırasında akciğerlerin yalnızca orta kısmı çalışmaktadır. Bu da kan damarlarının daralmasına, dolaşımın yavaşlamasına, kana daha az oksijen geçmesinte, beden ve beynin yeterince oksijen almamasına yol açmaktadır. Oksijen açlığı sempatik sinir sistemini germektedir. Bu durum kalp atışlarının hızlanmasına ve düzensizleşmesine neden olmaktadır.

 

Doğru nefes almanın fiziksel yararları nelerdir?

 

 • Nefes farkındalığı yoganın esaslarından biridir. Çünkü kendi içimizdeki enerji ile bağ kurmamızı sağlamaya yardımcı olur ve bilincimizin farklı seviyelerine erişmemizi sağlar.
 • Öte yandan nefes bilincinin, insanların zihinsel, duygusal ve fiziksel durumları üzerinde biyolojik etkisi bulunmaktadır. Yoga nefesi zihni, beyni sakinleştirir, rahatlatır.
 • Kişiye canlılık ve zindelik sağlar.
 • Düzenli bir şekilde yapılması durumunda akciğerlerin kapasitesi artar.
 • Yoga nefesi, karın bölgesindeki tüm organlara kan dolaşımı sağlar ve rahatlatır.
 • Yoga nefesi uyku problemleri için birebirdir. Uyku öncesi uygulandığında kolay ve rahat uyuyabilirsiniz.
 • Doğru nefes ile kanımızdaki oksijen miktarı arttığı gibi, hücrelerimize, organlarımıza daha çok oksijen gider. Bu da bizim daha sağlıklı, enerjik olmamızı sağlar.
 • Bağışıklık sistemimiz güçlenir. Böylece duyusal ve ruhsal sağlığımızı yeniden mükemmel seviyeye çıkartırız.
Scroll to Top
Konuşmayı Başlat
Yardım İster misiniz?
Oyna ve Öğren Anaokulu Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi İçin Yazınız