Düzce’de Gezilecek Yerler – Özel Düzce Oyna ve Öğren Anaokulu

Düzce’de Gezilecek Yerler

Düzcede Gezilecek Yerler

Oyna ve Öğren Anaokulu olarak Düzcede çocuklarınızla gezilecek yerler listenizi hazırlarken makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

“Çok okuyan değil, çok gezen bilir” sözü doğru mu değil mi tartışılır. Bununla birlikte gezmenin, tarihi mekanları tanımanın büyüklerin olduğu kadar anaokulu öğrencilerinin de ufkunu geliştireceğine kesin gözüyle bakabiliriz.

Biz de Düzce’de ve biraz da İstanbul’da çocuklarımızın gezebileceği tarihi mekanları ve eğlenceli oyun alanlarını araştırdık. Çocuklarınızla birlikte sıkılmadan gezebileceğiniz yerleri sizler için derledik. Umarım beğenirsiniz:

Düzce’de Çocuklarla Gezilecek En İyi 15 Mekan

Güzeldere Şelalesi Tabiat Parkı

Güzeldere Şelalesi Tabiat Parkı isminden de anlaşılacağı üzere Gölyaka ilçesi sınırları içerisinde, Güzeldere köyündedir. Köyden geçen Bıçkı Deresi üzerinde bulunan şelale, 120 m yükseklikten dökülen suyun doğal coşkusunu, dev kayın ve gürgen ağaçlarıyla bütünleştirerek, harika bir görüntüyle adeta gözlerimizi ışıldatıyor. Bununla birlikte ilkbaharın ve sonbaharın renk cümbüşüne dönüşen tonları bölgeye bir tablo manzarası veriyor.

Güzeldere Şelalesi piknik alanları, düzenlenmiş orman içi dinlenme yerleri, piknik alanları ve yürüyüş için özel alanları ile bölgenin önemli doğal değerlerinden biridir. Son olarak bölge trekking, kampçılık, bisiklet, foto-safari vb. aktiviteler için oldukça uygun olup Elmacık Dağı (1700 m)’na uzanan şelale, doğal bitki örtüsü, bol çeşit ağaçları ve ormanlık alanı ile de dikkat çekmektedir.

Samandere Şelalesi Tabiat Anıtı

Düzce Samandere Şelalesi, Beyköy beldesi Samandere köyü de yer almaktadır. Samandere Şalale çevresi; çavlan, çağlayan ve cadı kazanı gibi değişik jeolojik özelliklerin olduğu zengin bitki örtüsüne sahiptir. Şelale bulunduğu köye adını vermiştir. Tabiat olaylarının meydana getirdiği doğal görüntüsü sebebiyle Samandere Şelalesi, ‘‘Tabiat Anıtı’’ olarak tescillenmiştir. Samandere Şelalesi’nin de içinde bulunduğu 500 m dere boyunca, anıt ağaçlar yer almaktadır. Ayrıca aynı mekanda bulunan üç adet şelale ve bir de cadı kazanı adı verilen derin bölüm oldukça ilginç bir görünüme sahiptir. 

Aydınpınar Şelalesi Tabiat Parkı

Şehir merkezine 10 km mesafede bulunan Aydınpınar Şelalesi Düzce Merkez Aydınpınar köyü sınırları içerisindedir. Şelale, Güzeldere ve Samandere Şelaleleri arasında yer almaktadır. Ayrıca Aydınpınar Şelalesi Tabiat Parkı arka arkaya dökülen 5 ayrı şelale kümesinden oluşmaktadır. Düzce’nin önemli yürüyüş alanlarından birine sahip olan şelale; gürgen, meşe, kestane gibi orman ağaçları arasındadır. Şelalenin trekking, foto-safari, çadır kampına uygun bir yapısı vardır. Tamamen Düzce’ye hakim bir konumda bulunan vadi, özellikle mayıs ayında dağ çileği, ağustos ve eylül aylarında böğürtlenlerle renklenmektedir.

Düzcede Gezilecek Yerler

Aktaş Şelalesi

Düzcede gezilecek yerler arasında Akçakoca İlçesinin Aktaş köyü içerisinde yer alan Aktaş Şelalesi, doğası ve çevresindeki zengin bitki örtüsü ile görülmeye değer doğal güzelliklerdendir. Bölgeye deniz turizmi için gelen turistlerin önemli keşif noktalarından biri konumundadır. Aktaş Şelalesi, 50 m yüksekten düşen suyun sesinin verdiği huzur ve etrafını saran muhteşem doğal görüntüsü ile dinlenmek isteyenler için uygun bir alandır. Trekking, foto-safari gibi doğa sporlarına oldukça uygundur. Aynı zamanda Akçakoca’nın önemli yürüyüş parkurlarından birine sahip olan Aktaş Şelalesi’ne 10 km mesafededir. Çoğunlukla dere kenarını takip eden orta zorluktaki parkur, Aktaş Vadisi’nde devam eder ve Aktaş Şelalesi’ne ulaşılması ile son bulur.

Konuralp Müzesi

Zengin kültürel mirasını yaşatmak üzere kurulan Prusias ad Hypium Antik Kenti’nin müzesi, 3 teşhir salonu, 1 laboratuvar, 2 depo, 1 konferans salonu ve idari bölümlerden oluşmaktadır. Ayrıca müze bir çok esere ev sahipliği yapmaktadır, bunlar 1.848 arkeolojik, 491 etnografik ve 3.898 sikke olmak üzere toplam 6.237 yapıttır.

Dipsizgöl Çamlıpınar Göleti

Düzce’nin Kaynaşlı İlçesi, Dipsizgöl Köyü’nde bulunan Dipsizgöl Çamlıpınar Göleti; piknik, çadır kampı, trekking, bisiklet, foto safari vb. aktiviteler için uygundur.

Düş Yolcusu At Çiftliği

Şehrin gürültülü ortamından uzaklaşarak kendinizi doğanın güzelliklerine bırakacağınız Düş Yolcusu At Çiftliği, eski ismi ile Biber At Çiftliğin de Çocuklarla gidip pony ve atlara binebileceğiniz gibi güzel bir kahvaltı da yapabilirsiniz.

Efteni Gölü

Efteni Gölü, sahip olduğu zengin bitki örtüsü ve su kaynakları ile  Düzce Ovası’nın akarsu ağının (Aksu, Asar, Uğur, Küçük Melen sularının ve yan dereler) kesiştiği yerdedir. Özellikle göçmen kuşların göç yolu üzerinde yer alması nedeniyle önemli merkezlerden biridir.

Efteni Gölü, 1992 yılında Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından, koruma statüsüne kavuşturulmuştur. Böylece bölgede av ve yaban hayvanlarının muhafazası, göçmen türlerinin göç yollarının güvence altına alınması, yaşama ortamlarının korunması, geliştirilmesi, iyileştirici tedbirlerin alınması, barınma, beslenme ve uygun yaşama koşulları oluşturulmuştur. Avlanmanın yasak olduğu Efteni Gölü kuş ve bitki gözlemciliği ile ilgilenenler için uygun bir seyir alanıdır.

Düzce Rafting

Düzce Rafting Büyük Melen Nehri, Cumayeri Dokuzdeğirmen köyü yanından karşıyanma alanında, raftinge elverişli 13 km alanı ile Düzce’de şamandıra sporlarının bulunduğu yerdir. İlçe merkezine 3 km mesafededir. 9 adet su değirmeninden adını alan Dokuzdeğirmen köyü içinde yer almaktadır. Köyün içinden geçen Melen Çayı üzerine kurulu olup yılın her döneminde profesyonel rafting ve kano sporları için ev sahipliği yapmaktadır. 

Prusias ad Hypium

Herodot, Xenophon ve Strabon gibi antik çağ yazarlarının verdiği bilgilere göre; Trakyalı halkların yurdu olarak bilinen kent, klasik dönemde Megaralılar tarafından M.Ö. 1200-700 yılları arasında “Kieros” ismi ile kurulmuştur. M.Ö. 183’te Bithynia Kralı I Prusias tarafından ele geçirildikten sonra ’’Prusias ad Hypium’’ adını almıştır. Bölge M.Ö. 74 yılında Bithynia Kralı IV. Nikomedes’in döneminde Roma yönetimine geçtikten sonra M.S. I. yüzyılda gelişmeye başladı. M.S. II. ve III. yüzyıllar arası sosyal refahta doruğa çıkan antik kenttir. Günümüze ulaşan ithaf yazıtlarından anlaşılacağı üzere, Prusias Ad Hypium Kenti’nin su kemerleri, agora, boule, tiyatro, hamam gibi diğer birçok önemli anıtsal yapılarınbu dönemlerde inşa edildiği bilinmektedir. 

Torkul Göleti ve Yaylası

Düzce Merkez Uğur köyü sınırları içinde yer alan Volkanik çöküntü sonucu oluşmuş doğal set göl özelliği taşımakta olup 5.000 m² alana sahip tabii bir gölettir. Gölet çevresinde bulunan, kayın, köknar, gürgen, kestane, akçaağaç, karaçam gibi ağaçların muhteşem görüntüsü eşliğinde piknik, olta balıkçılığı, foto-safari, çadır kampı yapılmaktadır. Ayrıca Torkul ve Odayeri yaylaları arasındaki 6 km’lik alan da trekking turları gerçekleştirilmektedir.

Kurugöl Tabiat Parkı

Kurugöl Tabiat Parkı, 21,95 ha alan içerisinde, 4,87 ha büyüklüğe sahip bir göldür. Düzce’nin Kaynaşlı ilçesi sınırlarında yer almaktadır. Kurugöl; kayın, meşe ve gürgen ağaçlarıyla kaplıdır. Foto-safari, sportif olta balıkçılığı ve kampçılık severler için oldukça uygun bir alana sahiptir.

İstanbul’da çocuklarımızla gezebileceğimiz eğlence mekanlarını diğer yazımızda ele alacağız.

Düzcede Gezilecek Yerler

Melen Çayı

Heyecanlı su sporlarının yapıldığı Melen Çayı, konum itibari ile de Ankara ve İstanbul illerine yakın olması açısından tercih odağı olan cazip mekanlardan birdir. Türkiye’nin 3. büyük rafting sporlarının yapıldığı bölgedir.

Akçakoca

‘Karadenizin İncisi’ olarak isimlendirilir. Mavi bayraklı plajlara sahiptir. Konum olarak Ankara’ya en yakın deniz ünvanını elinde bulundurmaktadır.

Akçakoca Ceneviz Kalesi

Akçakoca’nın en çok tercih edilen piknik alanı olma özelliğini taşır. Yeşil ve mavinin buluşma noktasıdır. Tarihi kale denizden yüksek ve denize sıfır konumuyla tarih ve doğanın güzelliğini bir arada sunan bölgedeki nadide yerlerden biridir.

Scroll to Top
Konuşmayı Başlat
Yardım İster misiniz?
Oyna ve Öğren Anaokulu Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi İçin Yazınız