İdeal Anaokulu – Özel Düzce Oyna ve Öğren Anaokulu

İdeal Anaokulu

İdeal Bir Anaokulunun Özellikleri Nasıl Olmalıdır? 

İdeal bir anaokulu her sene çocuğu okula yaklaşan ebeveynler için önemli bir arayıştır. Acaba çocuğumuzu göndereceğimiz ideal anaokulunu nasıl bulabilirim? sorusu kafamızı kurcalar durur. İdeal anaokulunu bulabilmek için çoğu zaman etrafımızdaki ebeveynlere ve gözümüze kestirdiğimiz okullardaki insanlara sorarız. Belki sosyal medyada takip ettiğimiz ebeveynlere danışarak ideal anaokulu arayışımızı başarıyla sonuçlandırmak isteriz.

İdeal Anaokulu Nasıl Olmalıdır?

Annelere ‘idealindeki anaokulu nasıl olsun?’ diye sorsalardı muhtemelen duyacaklarımız şunlar olurdu:

 • Eve yakın olsun. ‘En iyi okul, en yakın okuldur’ önermesi, anaokulu seçme kriterlerinde diğerlerine göre daha ağır basıyor. Mümkünse yürüme mesafesinde olsun  ya da bu mümkün değilse, ulaşım sırasında trafiğe takılmayacak bir güzergahta olsun isteniyor.
 • Mümkünse kocaman bahçesi olsun. Bahçe küçük bile olsa gerçek çimenden ve topraktan olsun. Çocuk halı sahada değil, toprakta oynasın.
 • Çocukları seven, onlara şefkatle yaklaşan öğretmenleri olsun. Özellikle çocuk gelişimi mezunu, tecrübeli öğretmenler olsun.
 • Sıcacık ve mevsimine göre taze, ev yemekleri gibi olsun. 
 • Dinlenebilsin. Gün çok uzun. Çocuklarımız sabahtan akşama kadar etkinlik ve koşuşturma arasında mola vererek uyuyup dinlenebilmeli.
 • Etkinlik demişken, tamam, bilgi ve becerilerini de geliştirsin, makas tutmayı öğrensin, resim yapmayı sevsin ama okulun amacı bunlar olmasın. Anaokulunun amacı çocuğu mutlu etmek olsun.
 • Köreltmesin; yaratıcılığını geliştirsin tamam ama fazla talepkar olmasın.
 • Sade olsun. Gösterişli değil. Dik dursun. Prensipli olsun. Rotasını kendi vizyonuna göre belirlesin; velilerin beklentisine göre değil.
 • En çok da, çocuğa çocuk olma izni versin. Çocukluğunu yaşamasını desteklesin. Her şeyin hızla değiştiği, bakkalların marketlere, posta kartlarının SMS’lere evrildiği bugünlerde bıraksın, çocuk çocukluğunu bilsin, oyununu oynasın.
ideal anaokulu

Çocuğunuzu Geleceğe Hazırlıyoruz

Tabi ki ideal anaokulunda kolay erişim, bahçesinin büyük olması, yemeklerinin güzel olması güzel olur. Ama acaba bunlar yeterli mi? Öyle bir zamanda yaşıyoruz ki; teknolojinin her an değiştiği, üniversitelerin bile teknolojiye ayak uyduramadığı bir iklimde nasıl bir anaokulu çocuğumuzu geleceğe hazırlayabilir? İşte bu sorunun cevabına ulaşabilmek için sizleri Oyna ve Öğren Anaokulu’muza davet ediyoruz. İddialıyız! Çünkü Oyna ve Öğren Anaokulumuzun müfredatı çocuklarınızı geleceğe en güzel şekilde hazırlayacak şekilde hazırlandı.

Düzce Anaokulu Müfredatı

Türkiye’nin bütün yörelerinde olduğu gibi Düzce Oyna ve Öğren Anaokulu müfredatı da geleneksel eğitim metotlarının yanında bireysel ve grup aktiviteleri, dinlenme, düşünme, planlama, değerlendirme gibi etkinlikleri içerir. Yaş gruplarının özelliklerine uygun olarak tasarlanmış bir okul öncesi sınıfı, bir taraftan çocukların benlik kavramını geliştirir. Bunu yaparken aynı zamanda onların kültürel kimliklerini oluşturma, bireysel olarak güçlü oldukları alanlar hakkında farkındalık sağlama ve bağımsız hareket edebilme becerilerini geliştirir. Bu dönemde kendilerine sunulan sevecen ve duyarlı yetişkin rehberliği ile çocuklar, öz yönetim becerilerini geliştirir, kendi davranışlarını kontrol etme konusunda olgunlaşırlar. Bu dönemde çocukların doğuştan gelen öğrenme isteği ve merağına sahip olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu merağı ve öğrenme isteğini arttıracak, çocukları gelişimsel ve entellektüel alanlarda geliştirecek iyi bir okul öncesi sınıfında olması gereken özellikleri birçok kaynakta taradığımızda şu başlıklarla karşılaştık:

Düzce İdeal Anaokulu

18 Maddede İdeal Bir Anaokulu

 1. İdeal bir anaokulu sınıfında çocuklar, amaçsızca başıboş gezinmezler. Arkadaşlarıyla ya da materyallerle oynarlar.
 2. İdeal bir anaokulunda bir öğrenci her anını arkadaşları ile aynı şeyleri yaparak geçirmez.
 3. İdeal bir anaokulunda öğretmen bireysel olarak öğrenciler ile çalışır. Duruma göre küçük ve büyük gruplar ile etkinliklerini sürdürür.
 4. İdeal bir anaokulunda sınıflar, öğrencilerin kendi yaptıkları ürünler ile doludur. İdeal anaokulunda sergileme alanları sıklıkla yenilenir.
 5. İdeal bir anaokulunda çocuklar rakamları, birçok Matematik kavramını, harflerin bir sesi belirttiğini günlük hayatın bir parçası olarak öğrenirler.
 6. Çocuklar ideal anaokulunda oyun ve keşif projeleri üretirler.
 7. İdeal anaokulunda çocuklar hava koşullarının elverdiği ölçüde her gün açık havada oynayacak fırsat bulurlar. Doğa ile baş başa kalırlar, keşfederler, üretirler.
 8. İdeal bir anaokulunda öğretmenler çocuklara kitap okumayı sevdirecek faaliyette bulunurlar. Sıklıkla kitap okurlar.
 9. İdeal anaokulunda program esnektir. Yarı desteğe ihtiyaç duyan öğrencileri destekleyecek, beceri olarak gelişmiş öğrencileri daha da geliştirecek esneklikte tasarlanmıştır. Çocuklar becerileri, öğrenme deneyimleri ve ilgileri ile birbirlerinden farklı olduğu için her çocuk aynı zaman, aynı etkinlik ve aynı yöntem ile öğrenmez.
 10. İdeal bir anaokulunda çocuklar bu anaokullarına gitmekten keyif alırken, veliler çocuklarını güven ile anaokuluna teslim ederler.
 11. İdeal bir anaokulu, oyun ve akademisyenleri birbirine karıştırarak ev veya okul öncesi eğitimden daha geleneksel bir sınıf ortamında öğrenmeye bir köprü görevi görür.
 12. İdeal anaokulu aynı zamanda, sayma ve okuma gibi temel akademik becerileri kazandırmanın yanı sıra, çocukların bağımsız olmayı ve sağlıklı ilişkiler geliştirmeyi öğrenmelerine de yardımcı olmalıdır. Matematik ve okuryazarlığı öğrenmek erken eğitimin bir parçasıdır, ancak eşit derecede önemli olan, çocukları modern işgücüne hazırlamak için gereken becerileri kazandırmaktır.
 13. Teknolojinin gelişmesine paralel olarak internet odaklı yeni meslekler geleneksel mesleklerin yerini almakta. İdeal bir anaokulu çocuklara bu yeni trende uygun eğitim sunmalıdır. Yani bu dijital çağda, bilgiye özgürce erişilebilir ve parmaklarımızın ucunda olması yeterli değildir. Herkes bilgiye ulaşabilir. Ancak problem çözme becerileri, eleştirel düşünme ve işbirliği, anaokulunda geliştirilmesi gereken şeylerdir. Robotik kodlama eğitimi gibi dersler bu ilgiyi uyandıracaktır.
 14. Öğrenciler, besleyici bir ortamda olmak ve dikkatli öğretmenler tarafından desteklenmek suretiyle, nazik, empatik ve saygılı olmayı da öğrenmelidir.
 15. 4 Yaşından önce okula başlamanın tamamen çocuğun hazır bulunuşluğuna ve aile tercihine bağlı olması gerekir. Böylesine küçük bir çocuk henüz hazır değilse tükenmişliğe ve okuldan hoşlanmamaya neden olabileceği unutulmamalıdır. 2 Yaşındaki çocuklar için gelişimsel olarak neyin uygun olduğunu iyi bilen yüksek kaliteli bir anaokulu programı, oyun oynamaya ağırlık verecektir.
 16. İdeal anaokulu, bir çocuğun eğitim kariyerindeki tüm öğrenmelerin temeli olabilir. Tabii ki, temel Matematik ve okuryazarlık becerileri anaokulunda inşa edilirken bu yaşta öğrencilere sayıların, şekillerin ve ölçülerin ne anlama geldiğini öğrenme fırsatı verilmelidir. İlkokul için kavramsal anlama ve anlama becerilerini geliştirme zamanıdır.
 17. İdeal bir anaokulunun öğrencilerin sağlıklı ilişkiler geliştirmeyi ve arkadaşlıklar kurmaya başlamayı öğrenmelerine de yardımcı olacaktır. Çocuklara bağımsız olmayı öğretmek anaokulunun başka bir yönüdür.
 18. İdeal bir anaokulu, öğrencileri meraklı olmaya teşvik etme fikri üzerine kuruludur. Öğrenmenin onlar için özgün ve anlamlı olması için tutkularını keşfetmelerini ve sorular sormalarını istiyoruz. 

İşte bunlar ve daha fazlasını Düzce Beyciler Mahalesi Prestij-1 Konutları içerisinde bulunan Oyna ve Öğren Anaokulu’muzda bulabilirsiniz. Düzce Oyna Öğren Anaokulumuz çocuğunuzun sadece becerilerini geliştirmekle kalmaz; çocuklarımıza vatan ve millet sevgisiyle, ahlaki değerlerin eğitimini de vererek çocuğunuzu geleceğe hazır hale getirir.

Scroll to Top
Konuşmayı Başlat
Yardım İster misiniz?
Oyna ve Öğren Anaokulu Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi İçin Yazınız